Sukutietokanta

Heti perustamisensa jälkeen sukuseura aloitti koordinoinnin, jolla Kuismien aikaisempi hajanainen sukututkimus yhtenäistettiin. Alkuvaiheissa seuran koordinoimasta sukututkimuksesta vastasivat ensisijaisesti seurassa pitkään puheenjohtajana toiminut Kari Kuisma ja samoin pitkään seuran sihteerinä toiminut Erkki Virolainen.

Suhteellisen varhaisessa vaiheessa seuran sukututkimus keskittyi Erkki Virolaiselle. Hänen henkilökohtaisen harrastuksen tuloksena Kuisman sukutiedosto on muodostunut yhdeksi laajimmista karjalaisten sukujen sukutietokannoista,

Kuisman sukutietokannan ensimmäinen CD-versio Kannaksen Kuismat 1.0 julkaistiin sukukirjan ’Kannaksen Kuismat’ yhteydessä 2009. Tietokannassa sukutauluja oli noin 20 000 ja henkilöitä yli 80 000 kymmenessä erillisessä sukuhaarassa. Kirjassa sukutietokannasta oli painettu suppea versio.

Ensimmäisen sukutietokannan julkaisun jälkeen sukututkimus eteni niin vauhdikkaasti, että seuraava päivitetty sukutiedosto Kannaksen Kuismat 2.0 jaettiin sukuseuran jäsenille DVD-levykkeenä jo marraskuussa 2010. Siinä kantaisien määrä oli pudonnut yhdellä yhdeksään, sukutauluja oli lähes 25 500 ja henkilöitä noin 115 000.

Heinäkuussa 2012 jakeluun tuli DVD-levyke, jossa oli sukutiedoston versio Kannaksen Kuismat 3.0. Kantaisiä siinä oli kahdeksan, sukutauluja yli 28 500 ja yksittäisiä henkilöitä lähes 159 400.

Sukuseuran 15-vuotisjuhlassa julkistetun sukukirjan ’KUISMA – suku Suomen kartalla’ mukana sukutiedostosta jaettiin DVD-levykkeellä versio Kannaksen Kuismat 4.0. Tässä toistaiseksi viimeisimmässä julkaistussa sukutiedostossa sukuhaaroja (kantaisiä) on enää kolme. Sukutauluja on yli 30 000 ja niissä yksittäisiä henkilöitä lähes 200 000. Suuri henkilömäärä selittyy osin sillä, että osa henkilöistä esiintyy sukukytköksin useamman kantaisän yhteydessä.

Sukutiedostoversion Kannaksen Kuismat 4.0 jälkeen DNA-tutkimuksen ja uusien arkistolöytöjen tuloksena Kuisman sukutiedostossa päästiin yhteen kaikille yhteiseen kantaisään. Vähentyneiden sukukytkösten seurauksena myös sukutaulujen ja niissä kirjattujen henkilöiden kokonaismäärät vähenivät, vaikka uusiakin henkilöitä edelleen kirjataan tietokantaan. Nykyisessä Erkki Virolaisen ylläpitämässä sukutiedostossa on lähes 367 400 henkilön tiedot noin 26 500 sukutaulussa.

Laajuudeltaan Kuisman sukutiedosto on niin suuri, että sen selailu DVD-levyltä on melko työlästä. Lisäksi nykyisissä tietokoneissa on vakioasennuksena enää harvoin DVD-levyasemia. Yhtenä vaihtoehtona onkin ollut esillä, että sukutietokanta tallentaan pilvipalveluun, josta sukuseuran jäsenet pääsisivät sitä selailemaan.

Toistaiseksi halutessasi käyttää laaja sukutietokantaa ota yhteys Erkki Virolaiseen erkki.virolainen@kuismansuku.fi. Sukutietokanta –palvelu on sukuseuran jäsenille ilmainen, muille maksullinen.